Raha. Kus see kasvab ja kuhu kaob?

07.11.2022

Soomes uskumatu eduga turule tulnud humoorika ja õpetliku sisuga laste raharaamatu "Raha. Kus see kasvab ja kuhu kaob?" autoriteks on Eestis sündinud kinnisvaramiljonär ja Soome aasta investor 2020! Põhjanaabrite suurima kirjastuse WSOY poolt välja antud raamat oli mitteametlikel andmetel 2022. aasta Helsingi raamatumessi enimmüüdud lasteraamat, mis annab vihje, et aasta lõpuks võib tegu olla selle aasta populaarseima uue tulijaga lasteraamatute kategoorias, sest oktoobris valminud suurele esma­tiraažile telliti juba samal kuul juurde­trükk. Kirjastus Elust Enesest omandas raamatu müügi­õigused Eestis ning seda on meie raamatu­poodidesse oodata detsembri alguseks. Kirjastuse raamatupoest saab seda juba ette tellida.

Raamatu peategelasteks on viieliikmeline pere, kus isa on titaga isapuhkusel, ema käib tööl ning üks laps lasteaias ja teine koolis. Lapsed aga küsivad ühel hommikul ­söögilauas, miks peab tööl käima ja miks perel raha vaja on. Seejärel hargneb ja areneb lugu edasi üsna põnevalt, kus juttu tuleb raha ajaloost, maksu­mõmmist, raha elukohast, maailma vanimast siiani tegutsevast börsist, ja säästmisest. Hea on teada, et lisaks rahale võib säästa ka elektrit, vett ja vanemate närve :)

Autorite sõnul on tekstid on mõeldud kõigile alates viiendast eluaastast, kuid kaunite illustratsioonidega raamat köidab ka pere kõige väiksemate tähelepanu, kes lugemisega ise veel hakkama ei saa. 

Natalia Salmela ja Jasmin Hamid

Natalia Salmela (vasakul) ja Jasmin Hamid raharaamatu esitlusel.
foto: WSOY Facebook

NATALIA SALMELA
kinnisvaramiljonär, ühismeedia mõjuisik

Eestis sündinud Natalia kolis 8-aastaselt koos vanematega Soome ja asus juba teisme­lisena tööle. Praegu on naine 34-aastane, ühe lapse ema ja üks enim­teenivaid Soome mõju­isikuid sotsiaal­meedias. Ta on ka ette­võtja ja au­hinnatud blogija, kes kirjutas oma esimese raha­teemalise blogi­postituse juba 2015. aastal, teenides samal ajal vaid murd­osa oma praegusest sisse­tulekust. Talle meeldib rahast rääkida ja ta eelistab seda kulu­tamise asemel investeerida. Salmela sõnul on raha ja investeerimine praegu sama­sugune mega­trend nagu fitness enne koroona­ajastut, kui käidi jõu­saalis ning jälgiti rangelt valkude ja süsi­vesikute tarbimist.

"Minu suhtumist rahasse on mõjutanud ka see, et ökoteadlikkuse kasvades pole näiteks ostlemine meedia jaoks enam nii populaarne teema. Tänapäeval on aktsiaportfell lahedam kui uus kingapaar.“

Rahaasjadest arusaamine peaks Salmela arvates olema osa üldharidusest: raha on osa igaühe iga­päeva­elust, mistõttu on mõttekas õppida seda õigesti kasutama.

"Esialgu investeerisin fondidesse 300 eurot kuus. Täna inves­teerin korteritesse ja ette­võtetesse, sest ette­võtjana vastutan oma pensioni­põlve eest ise ning inves­teeri­mine on parim viis selleks valmistuda. Unistan sellest, et saaksin minna päeva­töölt pensionile palju varem, kui riiklik pensioni­iga lubab."

Salmela on oma Mamma Betalari podcastis avaldanud, et tema enda kinnisvaraportfelli väärtus on praegu kahe miljoni euro ringis ning aktsiaportfell üle poolesaja tuhande euro. Sellest jaotusest näeb selgelt, et kinnis­vara köidab teda rohkem ning ise võtab ta kinnisvarasse investeerimise kokku nii:

„Kinnisvarainvestori ja üürileandjana tahan pakkuda inimestele erilist kodu, kus nad end mugavalt tunnevad.“

 

JASMIN HAMID
Soome aasta investor 2020, tippnäitleja

Jasmin Hamid on tatari päritolu näitleja, investor ja poliitik, kes juhib lisaks ka kahte raha­teemalist tasku­häälingu­saadet. Tema enda vanemad on sündinud Soomes, kuid vana­vanemad on pärit Tatars­tani küladest. Jasmini peres  kasvab kaks last, 2018. aastal sündinud poeg ja 2020. aasta septembris sündinud tütar, kellega naine suhtleb kodus tatari keeles. Tema perele elab Instagramis kaasa ligi 50 000 jälgijat.

Jasmin Hamidil on teatri­kunsti magistri­kraad ja teda saab näha muuseas ka ETV ekraanil, kus ta kehastab vaata­jate südamed võitnud Soome haigla­seriaalis "Pulss" ("Syke") tegelast nimega Laura Saramaa. Aastatel 2009-2014 mängis Jasmin Soome üli­populaarses draama­sarjas "Salatut elämät" Katariina Mäkelä nimelist tegelast. Veel tänaselgi päeval peetakse Jasmini tänava­pildis Katariinaks. 

"Salatut elämät" sarjas osaledes tekkiski naisel idee investeerida, kui talle tutvustati naistele ja emadele mõeldud investeerimisõpikut. Jasmin meenutab:

"Olin siis 27-aastane ja oma esimeses veidi pikemas töösuhtes. Tundsin, et tahan olla iseseisev naine, võtta ohjad enda kätte ja hakata ise oma varandust koguma." 

"Naistel pole alati olnud raha sama­moodi nagu meestel ja seega oleme ajast veidi maas. Rasedus- ja sünnituspuhkus mõjutavad ka seda, kuidas naised raha kasutada saavad." Jasmin peab naisi vastutus­tundliku­mateks investoriteks kui mehi ning rõõmustab, et viimasel ajal on palju ainult naistele suunatud infot. Ta peab end sama­suguseks investoriks nagu enamik kaasmaalasi, kes inves­teerivad targalt näiteks indeks­fondidesse.

„Ma ei ole üldse selline inimene, kes tahaks kiiresti rikkaks saada. Kogu investeerimise mõte seisneb selles, et see on aeglaselt ja pikaajaliselt tekkiv rikkus. See tagab, et omakapital ei vähene.“

Jasmin Hamid ei pidanud rasedus- ja sünnituspuhkuse ajal töötama, kuid lõpuks teenis ta rohkem kui kunagi varem ja paremini kui tema abikaasa, kuigi töö ja lapsega kodus olemise tasakaalustamine polnud sugugi lihtne. Lõpetuseks lisas ta: "Lapsega kodus olemine on aktiivne tegevus ning selle kõrvalt kaugtööd teha on siiski tõeliselt keeruline."

Raha. Kus see kasvab ja kuhu kaob?

Kõige soodsamalt saab raamatut soetada siit:
"Raha. Kus see kasvab ja kuhu kaob?"
Koodiga raharaamat saad 15% allahindlust!