Olendivaatleja teejuht elust enesest

Isegi kui sa seda ei näe, võib see ikkagi olemas olla!

  • Ootamatult on tänavale tekkinud tohutu löökauk. Inimesed on selle taraga ümbritsenud, et keegi sisse ei kukuks. Augu tekitas koletu suur uss, ahnlane.
  • Keset tänavat on sulanud laik. See kubiseb toimekatest tulepeadest, kirnudest.
  • Valgusfoorist kostab kummalisi klõpse. See pole fooridele omane, vaid tegu on segaduses kärbusega.

Aasta parim ebateaduse raamat on lõpuks kaante vahele jõudnud! Selles olendivaatleja teejuhis piilutakse lähemalt viieteistkümne umb-ulaku liigi elupaika, toitumist ja igapäevaseid märke, mida nad endast maha jätavad. Raamatus on erksavärvilised illustratsioonid, sest enamikke umbulakuid ei ole nende salajase eluviisi ja pelglikkuse tõttu nähtud. Umbulakute uurimiseks on vaja kujutlusvõimet.

  • Kas oled kunagi mõelnud, miks lind sageli mõne kuju otsas istub?
  • Kust ilmuvad tänavale liiklust takistavad betoonkujukesed?
  • Miks tänavavalgustus ühtäkki kustub?

Kui küsida täiskasvanutelt selliste asjade kohta, on tavaline vastus "Ma ei tea" või "See on lihtsalt nii". Tegelik põhjus peitub selles, et nad lihtsalt ei tea midagi umbulakutest. Täiskasvanuid selles aga süüdistada ei maksa, sest umbulakuid ongi väga raske märgata ja nad on peitusemängu tõelised meistrid! Viimaste uuringute järgi leidub umbulakuid kõigis Eesti linnades. 

Umbulakuid jälgides tuleks tähelepanu pöörata nende jäetud jälgedele, milleks võib olla täiesti tavaline asi elust enesest, näiteks seesama kuju otsas istuv lind. Just lihtsuse tõttu peabki olema eriti tähelepanelik, kui soovid saada heaks orentoloogiks ehk umbulakuuurijaks. 

See raamat annab sulle kätte suuna, kuid kindlasti on olemas veel kümneid või isegi sadu tundmatuid liike ja seetõttu on iga uurimustöö väga oluline.

Raamatu välja andmist on toetanud Soome kirjandusteabe keskus FILI.
Arvid Lydeckeni kirjandusauhinna nominent 2022.

Raamatut pääseb ostma raamatupoest, kuhu kõige kiiremini pääseb siit: Eesti umbulakud värvipiltides